Bíróságon kívüli adósságrendezés
 

Általános információk

Tájékoztatjuk, hogy Társaságunk az Are tv. 4. § (6) bekezdése szerint a Főhitelezői feladatokra is kiterjedő meghatalmazással a számviteli jogszabályok szerint kapcsolt vállalkozásnak minősülő pénzügyi intézményt nem jelölt ki.

Mi az a bíróságon kívüli adósságrendezés eljárás?

A bíróságon kívüli adósságrendezési eljárás (a továbbiakban: magáncsőd) a természetes személyek adósságrendezéséről szóló 2015. évi CV. törvény (a továbbiakban: Törvény) által szabályozott olyan jogintézmény Magyarországon, amelynek célja, hogy a fizetési nehézségekkel küzdő természetes személyek adóssága az ehhez szükséges vagyon és jövedelem felhasználásával, szabályozott keretek között rendezésre kerüljön és fizetőképességük helyreálljon.

A magáncsőd célja elsősorban, hogy az adós és hitelezői között megállapodás jöjjön létre, résztvevő felek az eljárás során kötelesek együttműködni és törekedni arra, hogy az adós számára a lehető legkedvezőbb feltételeket biztosítsák, ennek hiányában bíróság rendelkezik a tartozások törlesztésének mikéntjéről. Amennyiben az adós a megállapodásban vagy a bírósági végzésben meghatározott kötelezettségeinek eleget tesz, a hitelezők kötelesek a fennálló tartozások elengedésére.

Az eljárás eredményességének feltétele, hogy az adós megfelelő anyagi forrással rendelkezzen és készen álljon a tartozás határidőben történő megfizetésére.

Kinek nyújthat segítséget az eljárás és ki jogosult az eljárás megindítására?

Az eljárás azon magánszemélyek részére nyújthat pénzügyi megoldást, akik tartozásai nem haladják meg a vagyonuk kétszeresét, rendelkeznek rendszeres jövedelemmel, vagyonnal és vállalják, hogy tartozásukat az adósságrendezési megállapodásban foglaltak szerint 5 évig törlesztik, továbbá képesek szoros pénzügyi kontroll mellett élni annak érdekében, hogy az eljárás befejeztével mentesüljenek korábbi adósságuk vagy annak egy részének megfizetése alól.

Ezen felül az jogosult az eljárás kezdeményezésére, akire az alábbi feltételek mindegyike fennáll:

Az eljárásban a természetes személyek vehetnek részt, azaz:

Eljárás kezdeményezéséhez szükséges teendők:

Az adósnak a bírósági adósságrendezési eljárás kezdeményezését megelőzően bíróságon kívüli adósságrendezést kell kezdeményeznie a jogszabályban meghatározott nyomtatványok kitöltésével. A szükséges iratokat és nyomtatványokat a főhitelezőnél vagy a Családi Csődvédelmi Szolgálat (a továbbiakban: CsSz) illetékes területi szervénél ( http://csodvedelem.gov.hu/elerhetoseg ) kell előterjeszteni.

A CsSz honlapján ( http://www.csodvedelem.gov.hu ) elérhető nyomtatványokat, illetve mellékleteket jól olvasható kézírással, nyomtatott nagybetűkkel, írógéppel vagy elektronikus úton kitöltve, adós és adóstársak által, valamint két tanú aláírásával is ellátva személyesen vagy postai úton kell benyújtani.

A kézzel vagy írógéppel írt nyomtatványok esetében 1 eredeti és 2 másolati példányban, elektronikusan kitöltött nyomtatvány esetében pedig 1 nyomtatott példányban kell benyújtani, további egy példányt a kérelmező magánál tart.

Eljárással járó fizetési kötelezettségek:

A bíróságon kívüli adósságrendezési eljárás kezdeményezés költségmentes, ugyanakkor az adósnak vállalnia kell a főhitelező által meghatározott minimum havi törlesztő részlet megfizetését, amely zálogjoggal biztosított nyilvántartott követelés 7%-ának 1/12-ed része, de legfeljebb a zálogjoggal terhelt ingatlan hitelkihelyezéskor megállapított forgalmi értéke 7%-ának 1/12-ed része, amelyet a főhitelező a zálogjoggal biztosított követelésre, illetve a lízingdíjra számol el.

Az eljárás megindítását követően az adósnak és az adóstársnak postai és távközlési költségátalányként összesen egyszeri 20.000, - Ft összegű adminisztrációs költséget kell megfizetnie a főhitelező részére.

Panaszok:

Felhívjuk Tisztelt Ügyfeleink figyelmét, hogy amennyiben a Törvény hatálya alá tartozó eljárások kapcsán panasszal kívánnak élni, azok menetére és kezelésére vonatkozó részletes tájékoztatást a honlapunk Közzétételek tájékoztatók menüpontjában érik el.

A magáncsőd eljárással kapcsolatban bővebb információkat a Családi Csődvédelmi Szolgálat honlapján érhet el, amely a következő:

http://www.csodvedelem.gov.hu

 

Hitelezői igénybejelentés

A bíróságon kívüli adósságrendezési eljárásban a hitelezőknek nem kell nyilvántartásba-vételi díjat fizetni.

Az adós kérelmének megvizsgálása, szükséges esetben adategyeztetés, valamint egyéb jogszabályi vizsgálatok lefolytatásáról szóló igazolás kiállítását az adós, illetve főhitelező részére történő megküldésével egyidejűleg a Családi Csődvédelmi Szolgálat a honlapján hirdetményt tesz közzé.

A hitelezők a hirdetmény közzétételét követő 15 napon belül jelenthetik be igényeiket az adósnak, adóstársaknak és a főhitelezőnek az alábbi tartalommal.

Hitelező igénybejelentésében köteles megjelölni:

Ezen felül nyilatkoznia kell arról, hogy kezdeményezett-e:

A hitelezőnek nyilatkoznia kell arról is, hogy van-e tudomása a végrehajtás korlátozása vagy megszüntetése iránti eljárásról.

Elérhetőségeink:
Cím: 1138 Budapest, Váci út 140.
E-mail: info@momentumcredit.hu
Telefon: +36 1 610 5444

Ügyfélszolgálat

Cím: 1138 Budapest, Váci út 140.
Telefon: +36 1 610 5444

Ügyfélfogadási idő:
Hétfő-Csütörtök: 9:00-17:00
Péntek: 9:00-14:00

Telefonos ügyfélszolgálat:
Hétfő: 08:00 – 20:00
Kedd – Csütörtök: 09:00 – 17:00
Péntek: 09:00 – 14:00

E-mail cím: info@momentumcredit.hu
 

Nyomtatványok

A bíróságon kívüli adósságrendezési eljárás iránti kérelem a www.magyarorszag.hu oldalon regisztrált, Ügyfélkapuval rendelkezők részére érhető el a Családi Csődvédelmi Szolgálat ( http://www.csodvedelem.gov.hu )honlapján a "Nyomtatvány kitöltő" menüben.

Magáncsőd eljárás kizárólag a Családi Csődvédelmi Szolgálat által a honlapján közzétett alábbi formanyomtatványok kitöltésével kezdeményezhető a Főhitelezőnél.

A formanyomtatványokat és a kitöltési útmutatót letöltheti a Családi Csődvédelmi Szolgálat honlapjáról is az alábbi linkre kattintva:
http://www.csodvedelem.gov.hu/nyomtatvanyok